ADS8881IDGSR OverviewThe analogue to digital converter is designed with 18 Bits.The AD converter is embedded in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 10 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 10 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 1M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 10 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.7V~3.6V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 2.25 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to ADS8881 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.Depending on the supply type, analogue to digital converters can be categorized by Analog, Digital.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.7V~3.6V.There is a possibility of mounting the analogue to digital converter by using the Surface Mount axis.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 3.6V.It operates with the minimal supply voltage of 2.7V.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 5V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 7.2mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 7.2mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 1 Msps.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -2.5V.It is a type of FPGA belonging to the microPOWER™ series.The maximal supply current amounts to 2.4mA.
ADS8881IDGSR Features1 Functions
10 basic kinds of terminations
10 pin count
Minimal supply voltage of 2.7V
microPOWER™ series
ADS8881IDGSR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
ADS8881IDGSR ADC applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | microPOWER™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| Max Power Dissipation | 7.2mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADS8881 |
| Pin Count | 10 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 7.2mW |
| Number of Bits | 18 |
| Supply Current-Max | 2.4mA |
| Input Type | Differential |
| Architecture | SAR |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 2.25 B |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Output Bit Code | BINARY |
| Power Consumption | 5.5mW |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Conversion Rate | 1 Msps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Output Format | SERIAL |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 100 dB |
| Analog Input Voltage-Min | -2.5V |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 1.02mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |