ADSP-1009AKG OverviewIn order to maximize cost efficiency, it is embedded in the 68-BCPGA package.Depending on the component with the lowest tolerance for high temperatures, NOT SPECIFIED will determine the reflow temperature limit.Among the well-known parts of the - series, it finds use in a wide variety of applications.68 pins are provided.
ADSP-1009AKG FeaturesSupplied in the 68-BCPGA package
ADSP-1009AKG ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
ADSP-1009AKG Analog Multipliers & Dividers applications.
Integrator and differentiator circuits
Logarithmic and exponential operation circuits
Multiplication and division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
Signal filtering
Signal operation
| Package / Case | 68-BCPGA |
| Surface Mount | NO |
| Supplier Device Package | 68-PGA (27.89x27.89) |
| Number of Terminals | 68 |
| Package | Bulk |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Package Description | PGA, |
| Package Style | GRID ARRAY |
| Moisture Sensitivity Level | NOT SPECIFIED |
| Package Body Material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Supply Voltage-Nom | 5 V |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage-Min | 4.75 V |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | ADSP-1009AKG |
| Package Code | PGA |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS INC |
| Supply Voltage-Max | 5.25 V |
| Risk Rank | 5.7 |
| Part Package Code | PGA |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | PERPENDICULAR |
| Terminal Form | PIN/PEG |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 68 |
| JESD-30 Code | S-CPGA-P68 |
| Function | Analog Multiplier |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | DSP PERIPHERAL, MULTIPLIER ACCUMULATOR/SUMMER |
| Seated Height-Max | 4.17 mm |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 12 |
| Output Data Bus Width | 27 |
| Width | 27.81 mm |
| Length | 27.81 mm |