ADSP-21060KS-160 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 240-BFQFP Exposed Pad .Tray is the packaging method provided.Due to its Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~85°C TC, it will operate normally.5.00V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The SHARC® series includes this digital signal processor.240 terminations are available for its use.5V is the supply voltage.240 component pins are present.Its configuration includes 240 pins.With its base part number of ADSP-21060, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 40MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 4.75V.This device can handle a maximum voltage of 5.25V.This device is powered by 5V's supply voltage.Electricity is supplied by 5V.Time and external events are measured and counted with 1 timers/counters.SHARC-architecture is used in this processor core.An external source is causing 3 interrupts.The device stores 32 pieces of information.Data is transferred using 10 DMA channels without overloading the CPU.Data is communicated between devices using 2 serial I/Os.
ADSP-21060KS-160 FeaturesSupplied in the 240-BFQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 5V
1 timers/counters
3 external interrupts
ADSP-21060KS-160 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21060KS-160 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 240-BFQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 240 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TC |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 240 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 40MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADSP-21060 |
| Pin Count | 240 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Host Interface, Link Port, Serial Port |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| RAM Size | 512kB |
| Number of Bits | 32 |
| Supply Current-Max | 850mA |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Address Bus Width | 32 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 4000000 |
| Voltage - I/O | 5.00V |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Number of External Interrupts | 3 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| On Chip Data RAM Width | 1 |
| Non-Volatile Memory | External |
| Number of DMA Channels | 10 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |