ADSP-21469BBC-3 OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 324-BGA, CSPBGA package.A packaging way of Tray is provided.Floating Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~85°C TA in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the SHARC® series.For its use, it has 324 terminations.The supply voltage is 1.05V.Pins are present on the 324 component.In its configuration, there are 324 pins.There are a number of related parts that can be identified using the base part number ADSP-21469.In order for the device to operate at 450MHz frequency, there is a specific design.The mounting method is Surface Mount.This device can be powered by voltages as low as 1V.1.1V is the maximum voltage that can be supplied to this device.In its memory, this device can store 5MB data.Data formats and transmission speeds are configurable for 1 UART channels used for asynchronous serial communication.Counting external events and measuring time are done by 2 timers/counters.It is based on the SHARC architecture.16 I/Os are available on the device.
ADSP-21469BBC-3 FeaturesSupplied in the 324-BGA, CSPBGA package
2 timers/counters
16 I/Os
ADSP-21469BBC-3 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADSP-21469BBC-3 DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-BGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 324 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | SHARC® |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 324 |
| Type | Floating Point |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.05V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 450MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADSP-21469 |
| Pin Count | 324 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | DAI, DPI, EBI/EMI, I2C, SCI, SPI, SSP, UART/USART |
| Max Supply Voltage | 1.1V |
| Min Supply Voltage | 1V |
| Memory Size | 5MB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 640kB |
| Bit Size | 32 |
| Data Bus Width | 32b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Address Bus Width | 24 |
| Core Architecture | SHARC |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | NO |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Number of UART Channels | 1 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | External |
| Voltage - Core | 1.05V |
| On Chip Data RAM | 5Mbit |
| Clock Rate | 400MHz |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |