ADUM5401WCRWZ-RL OverviewThere is a package called 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) that contains it, and you can find it there. Regulating the temperature to -40°C ~ 105°C is crucial to ensuring reliable operation. With a 3V ~ 5.5VV power source, you should be able to use it. It is an electrical component that belongs to the IsoPower®, iCoupler® series and is made of copper. Current availability of 4 channels is limited. In this case, it has a pin count of 16.
ADUM5401WCRWZ-RL FeaturesADUM5401WCRWZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices, Inc.
ADUM5401WCRWZ-RL Controllers Interface ICs applications.
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
Multi-Function Monitors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Terminals | 16 |
| Package | Bulk |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Analog Devices Inc |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Series | IsoPower®, iCoupler® |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Voltage - Isolation | 2500Vrms |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Data Rate | 25Mbps |
| Seated Height-Max | 2.65 mm |
| Rise / Fall Time (Typ) | 2.5ns, 2.5ns |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| Channel Type | Unidirectional |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 60ns, 60ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 25kV/µs |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 3/1 |
| Isolated Power | Yes |
| Pulse Width Distortion (Max) | 6ns |
| Width | 7.5 mm |
| Length | 10.3 mm |