ADV601LCJSTZ OverviewIt is supplied in the 120-LQFP package for the purpose of space saving. The packaging way of Tray is adopted. As a type of Video, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at 0°C~70°C. The analog circuit is provided with the supply voltage of 4.5V~5.5V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 4.5V~5.5V. There are 120 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. It is a kind of 120-pin electronic device. It is configured with 120 pins. Its base part number ADV601 can be used to find more related parts. It is mounted to a PCB based on the Surface Mount technology. The maximum value of supply voltage should be maintained at 5.5V. The minimum value of supply voltage should be maintained at 4.5V. It is designed with 1 channels for data transmission. There are 32 bits provided to store information. The normal electrical current of 270mA that is expected to flow through the circuit at any given time.
ADV601LCJSTZ FeaturesEmbedded in the 120-LQFP package
Operating temperature of 0°C~70°C
ADV601LCJSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV601LCJSTZ CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 120-LQFP |
| Number of Pins | 120 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 120 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV601 |
| Pin Count | 120 |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 270mA |
| Number of Bits | 32 |
| Data Interface | DSP, Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sigma Delta | No |
| Height | 1.45mm |
| Length | 14.2mm |
| Width | 14.2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |