ADV7125WBSTZ170-RL OverviewIn the package 48-LQFP, this product is provided. Supply voltage is 3.3V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. This is a type of FPGA that is part of the Automotive, ADI0012 series of FPGAs. It is necessary to keep the operating temperature within -40°C~85°C when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tape & Reel (TR). In total, the terminations of this piece are 48. ADV7125 is the base part number that can be used to identify related parts. The device has 48 pins which are included in the design. I am going to present you with a device that is equipped with 48 pins.
ADV7125WBSTZ170-RL Features48-LQFP package
48 pin count
48 pins
Minimal input voltage of 1.12V
Automotive, ADI0012 series
ADV7125WBSTZ170-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7125WBSTZ170-RL Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
RF signal generators, arbitrary waveform generators
Mobile Communications
Process Control and Industrial Automation
Automatic Test Equipment
Portable Equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, ADI0012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADV7125 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Dissipation | 485mW |
| Number of Bits | 8 |
| Max Output Voltage | 700mV |
| Min Input Voltage | 1.12V |
| Architecture | Current Source |
| Max Input Voltage | 1.35V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Differential Output | Yes |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 330 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V 5V |
| Min Output Voltage | 2.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V 5V |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.25 |
| Number of D/A Converters | 3 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |