ADV7128KR50-REEL OverviewThere is a package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available.In the Tape & Reel (TR) package, this data acquisition unit is available.Maintaining a 0°C~70°C working temperature ensures normal operation.This outstanding Video DAC gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 4.75V~5.25V for the supply voltage.Overall, there are 28 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.As far as pin count goes, it has 28.This is a high resolution 10-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.
ADV7128KR50-REEL FeaturesSurface Mount acquisition unit
10-Bit acquisition unit
ADV7128KR50-REEL ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7128KR50-REEL ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Video DAC |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Bits | 10 |
| Sampling Rate (Per Second) | 50M |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0977% |
| Input Bit Code | BINARY |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Input Format | PARALLEL, WORD |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |