ADV7171KSUZ OverviewEmbedded in the 44-TQFP package is the encoder.In order to protect your encoder, it is recommended to pack it in a Tray case.As you can see, this motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.In this case, the type can be classified as Video Encoder.In this case, it is suitable for the encoder that is connected in Set-Top Boxes, Video Players direction.A motor encoder from the ADV7171 family is used to create this motor encoder.44 terminations are available in the optical encoder in order to meet your needs.A voltage can be applied to the analog supply by the 4.75V~5.25V input.There are a total of 44 pins on the rotary encoders.Surface Mount is the one that mounts it.As you can see, this encoder has 44 pins on it.Having the maximum 85°C ensures that the encoder reader runs smoothly and efficiently.The minimum temperature at which this rotary encoder can be operated must not be below -40°C.There is a voltage 5V on the supply line used by this converter.As a result, the total number of encoder bits is 10.With a minimum supply voltage of 4.75V, it will be able to work.Across the converter, there is a maximum voltage supply of 5.25V.It is equipped with 9999 A/D converters that you can use.As a whole, it has 4 channels.In order for it to operate, a supply current of 155mA is used.In order for this to work well, the frequency should be at 27MHz.
ADV7171KSUZ FeaturesIn 44-TQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7171
44 pins
10 bits
9999 A/D Converters
4 channels
ADV7171KSUZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7171KSUZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Set-Top Boxes, Video Players |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Frequency | 27MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7171 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Operating Supply Current | 155mA |
| Number of Bits | 10 |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 9999 |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 1mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |