ADV7179KCPZ Overview40-VFQFN Exposed Pad, CSP package contains the encoder.The encoder should be packed in a Tray case.Surface Mount is the direction in which this motor encoder is mounted.Video Encoder is the type.It is suitable for encoders connected in Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video.ADV7179 family is used in the motor encoder.The optical encoder has 40 terminations.2.8V 3.3V can be used to apply analog supply voltage.40 is the total number of pins on the rotary encoders.By Surface Mount, it is mounted.There are 40 pins on this encoder.By setting the maximum 70°C, the encoder reader will run more steadily.0°C is the minimum working temperature for this rotary encoder.Supply voltage 3.3V is required to operate this converter.10 is the number of encoder bits.2.8V is the minimum supply voltage that can be used.Over the converter, 3.6V is the maximum supply voltage.Total 3 channels are present.35mA is the supply current used for its operation.Performance depends on its frequency working at 27MHz.
ADV7179KCPZ FeaturesIn 40-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7179
40 pins
10 bits
3 channels
ADV7179KCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7179KCPZ Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 27MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADV7179 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.8V |
| Operating Supply Current | 35mA |
| Number of Bits | 10 |
| Bandwidth | 27MHz |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.8V 3.3V |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Height | 830μm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |