There are a lot of Analog Devices Inc. ADV7182BCPZ Video Processing Linear ICs applications.
PC Docking Stations
PC Standalone Video Cards
Consumer, Professional, Automotive
Industrial Video
Video Capture, Editing, and Processing
Genlock Circuits
Surveillance & Security Video Systems
Set-Top Boxes (STB) & Digital Video Recorders (DVR)
Plasma Displays and Video Projectors
Machine Vision and Inspection Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Automotive |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADV7182 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 1.89V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Number of Inputs | 4 |
| Resolution | 1.25 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |