ADV7189BKSTZ OverviewThis encoder is embedded inside a 80-LQFP package.Packing the encoder in a Tray case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of Video Decoder types that can be identified.There is no problem with connecting the encoder in Set-Top Boxes, Video Players, Recorders as it is suitable for it.This motor encoder is motor encoder of the ADV7189 family and is based on that.When switching power supplies are used, the digital power of the 1.65V~2V component of the optical encoder is applied.It is possible to apply an analog supply voltage by using 3.15V~3.45V.There is a Surface Mount mount for it.It is equipped with 80 pins on the encoder in question.Using a maximum 70°C value ensures that the encoder reader runs as stable as possible.The minimum working temperature of this rotary encoder must not be less than 0°C.During operation, this converter is powered by a supply voltage of 3.3V.It is important to note that there are 12 bits on each encoder.This rotary encoder can operate with a minimum voltage of 3V as long as it has a constant current.As a result, the maximum supply voltage across the converter can be found to be 3.6V.On the back of the computer, there are 3 A/D converters.12 channels make up the total number of channels.As a general rule, it is recommended to pack the encoder magnetic in the 80-LQFP (14x14) case.
ADV7189BKSTZ FeaturesIn 80-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7189
80 pins
12 bits
3 A/D Converters
12 channels
ADV7189BKSTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7189BKSTZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Supplier Device Package | 80-LQFP (14x14) |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Video Decoder |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Set-Top Boxes, Video Players, Recorders |
| Max Power Dissipation | 450mW |
| Base Part Number | ADV7189 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 12 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 82mA |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Inputs | 12 |
| Resolution | 1.5 B |
| Voltage - Supply, Analog | 3.15V~3.45V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V |
| Number of A/D Converters | 3 |
| Height | 1.4mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |