ADV7197KSZ OverviewThe encoder is embedded in 52-QFP package.It is recommended to pack the encoder in Tray case.This motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.The type can be classified as Video Encoder.It is suitable for the encoder connected in HDTV.There are 52 terminations available in the optical encoder.The analog supply voltage can be applied by 3.15V~3.45V.The total pins on the rotary encoders is 52. The required minimum supply voltage should be larger than 3.135V.3.465V is reached as the maximum supply voltage (Vsup) of the encoder motor.Keep in mind that this encoder should use under the operating temperature of 70°C.
ADV7197KSZ FeaturesIn 52-QFP package
Mounting Type: Surface Mount
ADV7197KSZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7197KSZ Encoders, Decoders, Converters applications.
LCD bias supply
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Video Encoder |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | HDTV |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 52 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G52 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Voltage - Supply, Analog | 3.15V~3.45V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 2.39mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |