ADV7280WBCPZ-M-RL OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package. Tape & Reel (TR) is the packaging method used. Because it is a type of Video, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -40°C~105°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 1 / 0 ADCs and DACs. Supply voltage 1.71V~1.89V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 1.71V~1.89V to power the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 32 terminations. 32-pin electronic devices are what it is. The board has 32 pins configured. Find more related parts by using its base part number ADV7280. Mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. Supply voltage should be maintained at 1.89V. Digital signals are converted from analog signals using 1 A/D converters. It is recommended that the minimum supply voltage be kept at 1.71V. There are a wide range of applications for this electronic component that belongs to the family of Automotive series. There is 70mA supply voltage for this device.
ADV7280WBCPZ-M-RL FeaturesEmbedded in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package
Operating temperature of -40°C~105°C
1 / 0 ADCs / DACs
1 A/D converters
Operating supply current of 70mA
ADV7280WBCPZ-M-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7280WBCPZ-M-RL CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video |
| Base Part Number | ADV7280 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Max Supply Voltage | 1.89V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Operating Supply Current | 70mA |
| Number of Inputs | 4 |
| Data Interface | I2C, Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 1.71V~1.89V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~1.89V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 0 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |