ADV7391WBCPZ-RL OverviewAn embedded encoder is contained in a 32-WFQFN Exposed Pad package.The encoder is recommended to be packed in a Tape & Reel (TR) case.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.Video Encoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in Set-Top Boxes, Video Players, Displays.motor encoder of the system is based on the ADV7391 family.In switching power supplies, the 1.71V~1.89V digital power of the optical encoder is applied to the circuit.32 terminations are included in the optical encoder.By using 2.6V~3.46V, we can apply the analog supply voltage.There are 32 pins on the rotary encoders in total.Encoders with 32 pins are available.This encoder should be used at operating temperature 85°C.In order for the quadrature encode to function properly, it must be operated at a minimum temperature of -40°C.Electrical quadrature encodes in the Automotive series include this quadrature encode.
ADV7391WBCPZ-RL FeaturesIn 32-WFQFN Exposed Pad package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7391
32 pins
ADV7391WBCPZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7391WBCPZ-RL Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Applications | Set-Top Boxes, Video Players, Displays |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | ADV7391 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.6V~3.46V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.71V~1.89V |
| Source Url Status Check Date | 2013-05-01 14:56:51.853 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |