AFE0064IPBK OverviewIt is packaged in a way that resembles 128-LQFP.The electronic part in this example has been designed using 16 Bits.As part of Tray, it is embedded.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.A power supply/analog voltage of 3.2V~3.6V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 3.2V~3.6V.The related parts of a base part number can be found by referring to the number of that base part.128 pins are used in the design.A minimum operating temperature of -40°C ensures its reliability.Ensure its reliability by operating at a maximum of 85°C.This device is equipped with 128 pins.As a result, it supports the maximum supply voltage of 3.6V.In order to operate it, a maximum voltage of 3.2V must be applied.Maintaining a high supply voltage of 3.3V is essential for high efficiency.In order to operate this DC switching regulator, the supply current must be in the range of 53mA.This electrical device is a General Purpose type.The maximum power supply voltage (DC) of 3.6V is used.During operation, it operates with the minimal supply voltage (DC) of 3.2V.
AFE0064IPBK FeaturesAFE0064IPBK ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
AFE0064IPBK AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 128 |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 128 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 175mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | AFE0064 |
| Pin Count | 128 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 64 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3.2V |
| Operating Supply Current | 53mA |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 1.75 B |
| Voltage - Supply, Analog | 3.2V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.2V~3.6V |
| Power Consumption | 175mW |
| Max Supply Voltage (DC) | 3.6V |
| Min Supply Voltage (DC) | 3.2V |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |