![]()
Add to cart |
AFE031AIRGZR manufactured by Texas Instruments is a type of low-cost, integrated, powerline communications (PLC) analog front-end (AFE) device. It provides integrated powerline driver with thermal and overcurrent protection. The monolithic integrated circuit is well suited for driving low-impedance lines where up to 1.5 A into reactive loads is required. Moreover, it is capable of delivering high reliability in demanding powerline communications applications. It is available in the VQFN package to meet the board space requirement.
Large output swing: 12 VPP at 1.5 A (15-V supply)
Low power consumption: 15 mW (receive mode)
Thermal and overcurrent protection
Receive sensitivity: 20 μVRMS, typical
Available in the VQFN package
eMetering
Lighting
Solar
Pilot wire
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | AFE031 |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 0.0053mA |
| Slew Rate | 19 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 670 kHz |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 4.4MHz |
| Height | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 900μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |