ATPL250AG55J19-R OverviewConsidering its outstanding performance, Power Line Communications is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the LQFP package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Tape & Reel (TR).With a processor of External cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.-- is the type of program memory used by it.By using a 3V~3.6V voltage supply, high efficiency is possible.To find comparable components, use the ATPL250A base part number.Application Specific Microcontroller is a member of the -- controller series.Part of the -- series, this electrical component is used in a variety of applications.
ATPL250AG55J19-R FeaturesLQFP package
Mounting type of Surface Mount
ATPL250AG55J19-R ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
ATPL250AG55J19-R Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 24 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Supplier Device Package | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | ATPL250 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2016 |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Power Line Communications |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | ATPL250A |
| Interface | SPI |
| RAM Size | -- |
| Core Processor | External |
| Program Memory Type | -- |
| Controller Series | -- |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |