ATPL250AG55J19-Y OverviewIn light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Power Line Communications.To save space, it is included in the - package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tray, it is included.Device with External core processor issupported.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is --.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.Application Specific Microcontroller has a part number of ATPL250A that can be used to locate similar components.This device is a member of the -- controller family.An electrical component such as this is included in the series --.
ATPL250AG55J19-Y Features- package
Mounting type of Surface Mount
ATPL250AG55J19-Y ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
ATPL250AG55J19-Y Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Factory Lead Time | 24 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | - |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ATPL250 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2016 |
| Series | -- |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Power Line Communications |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | ATPL250A |
| Interface | SPI |
| RAM Size | -- |
| Core Processor | External |
| Program Memory Type | -- |
| Controller Series | -- |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |