ATTINY85-20PU OverviewThe package is in 8-DIP (0.300, 7.62mm) format. The MCU has 6 I/O ports. There is a mounting type Through Hole associated with this Microcontroller. This Microcontroller is based on the 8-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. The electrical component that you are looking at belongs to the AVR® ATtiny series of components. Microcontroller has abundant program memory size of 8KB 4K x 16. The AVR Core Processor powers the device and is one of its key features. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral ICs type. During the manufacture of the IC chip, there is a number 8 of terminations. A 8-bit operation is performed by this part. There is an output of 5V volts from the Microcontroller chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. This MCU is implemented with 8kB memory. ATTINY85 serves as a base part number to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 20MHz and it is able to operate at a high frequency. It is possible for the device to work with the motor using the PWM channel YES. It is possible to access the 8 pins on the chip through the 8 pins. It is equipped with 2 timers and counters. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. There are a total of 4 channels for the ADC on this board, so it has a total of 4 channels. In this device, there's an 1-channel PWM controller.
ATTINY85-20PU Features8-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
ATTINY85-20PU ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
ATTINY85-20PU Microcontroller applications.
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
DVD\DV\MP3 players
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | AVR® ATtiny |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | Through Hole |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 20MHz |
| Base Part Number | ATTINY85 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI |
| Memory Size | 8kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 6 |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~5.5V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | AVR |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 8KB 4K x 16 |
| Connectivity | USI |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 4x10b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 20 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| EEPROM Size | 512 x 8 |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| Number of ADC Channels | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 4.953mm |
| Length | 10.16mm |
| Width | 7.112mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |