B4420NXE7QQMD OverviewDue to its 1020-BBGA, FCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Box. Cores/Bus width of the CPU is 2 Core 64-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the QorIQ Qonverge B series. PowerPC e6500 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR3, DDR3L. Featuring I2C, MMC/SD, SPI, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 1.0V 1.2V 1.35V 1.5V 1.8V 2.5V I/O running on this CPU.
B4420NXE7QQMD FeaturesPowerPC e6500 Core
B4420NXE7QQMD ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
B4420NXE7QQMD Microprocessor applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Package / Case | 1020-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Box |
| Series | QorIQ Qonverge B |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Speed | 1.6GHz |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.2V 1.35V 1.5V 1.8V 2.5V |
| Ethernet | 1/2.5Gbps (4) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, SPI, UART |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SC3900FP FVP - Dual |
| Security Features | AES, DES, 3DES, HMAC, Ipsec, Kasumi, MD5, SHA-1/2, SNOW-3D, ZUC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |