B4860NXN7QUMD OverviewThe embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 1020-BBGA, FCBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Box. In the CPU, there are 4 Core 64-Bit cores and 4 Core 64-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around -40°C~105°C TA. QorIQ Qonverge B is its series number. Core-wise, this CPU has a PowerPC e6500 processor. It has DDR3, DDR3L RAM controllers. A I2C, MMC/SD, RapidIO, SPI, UART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 1.0V 1.2V 1.35V 1.5V 1.8V 2.5V. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 1.05V voltage supply. With a maximum supply current of 1.08V, it has a maximum power consumption. The CPU's external data bus width is 64. In this CPU microprocessor, the clock frequency is 0 Hz.
B4860NXN7QUMD FeaturesPowerPC e6500 Core
B4860NXN7QUMD ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
B4860NXN7QUMD Microprocessor applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Package / Case | 1020-BBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Box |
| Series | QorIQ Qonverge B |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.05V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B1020 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.08V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.02V |
| Speed | 1.8GHz |
| Core Processor | PowerPC e6500 |
| Clock Frequency | 133.333MHz |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| External Data Bus Width | 64 |
| Voltage - I/O | 1.0V 1.2V 1.35V 1.5V 1.8V 2.5V |
| Ethernet | 1/2.5Gbps (4), 1/2.5/10Gbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 4 Core 64-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | I2C, MMC/SD, RapidIO, SPI, UART |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SC3900FP FVP - 6 Core |
| Bus Compatibility | USB; PCI; I2C |
| Security Features | AES, DES, 3DES, HMAC, Ipsec, Kasumi, MD5, SHA-1/2, SNOW-3D, ZUC |
| Length | 33mm |
| Height Seated (Max) | 2.93mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |