BD3403FV-E2 OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. There is a 40-SSOP case embedded in it. In this case, the device has 2 channels. There are Audio Signal Processor functions included in this part for your reference. This device can be applied in both Consumer Audio and X directions. As far as I know, it is supplied within 6.5V~9.5V days. In this device, the temperature range is -25°C~75°C TA, which is the range of this device. There are 40 terminations on the chip, which is the number of terminations on the chip. You can find similar parts by searching for the BD3403 family of parts. The chip has 40 pins that are accessible from the outside. In order to sort a part based on its consumer IC type, TONE CONTROL CIRCUIT can be used. There should be a minimum supply voltage (Vsup) for this part, which should not be less than 6.5V volts. It can give voltage up to 9V volts. 9.5V is the maximum supply voltage (Vsup). Surface Mount mounts it on to the wall. On the side of it, there are 3 bands. As far as the supply current is concerned, it operates under the 30mA parameter. As long as the voltage gain remains at 26 dB, you should be fine. With a supply current of 16mA, it is able to operate. It is possible to categorize the supply type according to Single.
BD3403FV-E2 FeaturesWith 40-SSOP channels
operate temperature at the range of -25°C~75°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
operate supply current at 16mA
supply type: Single
BD3403FV-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3403FV-E2 Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-SSOP |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -25°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 6.5V~9.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD3403 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Supply Current-Max | 30mA |
| Output Power | 900mW |
| Supply Type | Single |
| Gain | 26 dB |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 3 |
| Channel Separation | 80 dB |
| Length | 13.6mm |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 6.5V ~ 9.5V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 75°C (TA) |
| Specifications | - |
| Supplier Device Package | 40-SSOPB |