BD34704KS2 OverviewThe product comes in a case with the letter Tray. The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 80-LQFP case embeds it. It has 8 channels. Audio Signal Processor functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Consumer Audio directions. Votage is provided within ±6.5V~7.5V. A temperature range of -40°C~85°C TA is used by this device. 80 is the number of terminations on the chip. The consumer IC type of a part can be determined by VOLUME CONTROL CIRCUIT. This part requires a minimum supply voltage (Vsup) of 6.5V. 7.5V is the maximum supply voltage (Vsup).
BD34704KS2 FeaturesWith 80-LQFP channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: VOLUME CONTROL CIRCUIT
BD34704KS2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD34704KS2 Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | ±6.5V~7.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Function | Audio Signal Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6.5V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | Serial |
| Consumer IC Type | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| Channel Separation | 105 dB |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.5mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Supply | ±6.5V ~ 7.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Supplier Device Package | 80-SQFP |