BD3482FS-E2 OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. The embedded file is in the SOT-23-3 case. The device has a 4 channel. On the chip, 24 terminations are present. If you search for the BD3482 family, you will find similar parts. The chip contains 24 pins. Sorting by TONE CONTROL CIRCUIT can be done to find out the type of consumer IC in the part. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this part be higher than 7V. At 8.5V volts, it can provide voltage. It reaches 9.5V when the maximum supply voltage (Vsup) is reached. As you can see, Surface Mount has mounted it. On it, there are 2 bands. Whenever the temperature is below 150°C, it is recommended that you use it. Temperatures lower than -40°C are not allowed to be reached by the chip. A 24-pin is present on the chip. The maximal output current reaches 1.3A to meet the operating requirements.
BD3482FS-E2 FeaturesWith SOT-23-3 channels
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3482FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3482FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-3 |
| Number of Pins | 24 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD3482 |
| Pin Count | 24 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 1.3A |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Power Supplies | 8.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | On/Off |
| Output Configuration | Low Side |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |