BD3489FS-E2 OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A SSOP case has been embedded with it. This chip has 32 terminations, which means it has 32 terminations on it. The BD3489 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. As far as the 32 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is possible to sort the consumer IC type of a part using CONSUMER CIRCUIT. The voltage can be given at 8.5V volts. In order to mount it, Surface Mount is required. When the temperature of the sensor is below 85°C, it is recommended that you use it. During operation, the chip is not operated below the operating temperature of -40°C. There is a maximum output current of 2A for this device to meet the operational requirements.
BD3489FS-E2 FeaturesWith SSOP channels
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
BD3489FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3489FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SSOP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Base Part Number | BD3489 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 2A |
| Power Supplies | 8.5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | On/Off |
| Output Configuration | High Side |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |