BD37512FS-E2 OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 20-SOP (0.213, 5.40mm Width) case. This device has 4 channels. For your reference, here are some Audio Tone Processor functions. It can be used in Automotive Audio, Consumer Audio. There is a supply of votage within 7V~9.5V. -40°C~85°C TA is the temperature range for this device. A chip has 20 terminations. You can find similar parts by searching for the BD37512 family. Chips have 20 pins that can be accessed. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using CONSUMER CIRCUIT. It should not be possible to power this part with a voltage lower than 7V (Vsup). Voltage can be generated at 8.5V volts with this device. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 9.5V. In this case, Surface Mount mounts it. 30mA controls the supply current. Maintain 0 dB as the voltage gain. 15mA is its supply current. Single identifies the supply type.
BD37512FS-E2 FeaturesWith 20-SOP (0.213, 5.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
operate supply current at 15mA
supply type: Single
BD37512FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD37512FS-E2 Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 7V~9.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD37512 |
| Function | Audio Tone Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Power Supplies | 8.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 15mA |
| Supply Current-Max | 30mA |
| Output Power | 940mW |
| Supply Type | Single |
| Gain | 0 dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 8.7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Applications | Audio |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 7V ~ 9.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Grade | Automotive |
| Package / Case | 20-SOP (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP-A |