BD37522FS-E2 OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 24-SOP (0.213, 5.40mm Width) case has been embedded with it. I have a device with 4 channels attached to it. In this part, you will find Audio Tone Processor functions that you may find useful. In addition to being used in Automotive Audio, Consumer Audio, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~85°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 24 terminations, which means it has 24 terminations on it. The BD37522 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. As far as the 24 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is possible to sort the consumer IC type of a part using CONSUMER CIRCUIT. It is important that the minimum supply voltage (Vsup) for this part is greater than 7V. Max supply voltage (Vsup) reaches 9.5V. In order to mount it, Surface Mount is required. If the voltage gain is to stay at 0 dB, it should be set to 0 dB. As a result, it works with a supply voltage of 38mA. Depending on the supply type, it can be categorized by Single. There is a maximum output current of 500mA for this device to meet the operational requirements.
BD37522FS-E2 FeaturesWith 24-SOP (0.213, 5.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
operate supply current at 38mA
supply type: Single
BD37522FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD37522FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 7V~9.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD37522 |
| Function | Audio Tone Processor |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 500mA |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 38mA |
| Output Configuration | High Side |
| Output Power | 1W |
| Supply Type | Single |
| Gain | 0 dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 2.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Applications | Audio |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 7V ~ 9.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Grade | Automotive |
| Package / Case | 24-SOP (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SSOP-A |