BD3808FS-E2 OverviewIt is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 4-SMD, No Lead contains it. The Standby (Power Down) functions in this part are included for your reference. There is a supply of votage within 1.8V ~ 3.3V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -40°C ~ 85°C. Using this electrical component, we can represent the SG-8101 series. The efficiency of this device can be improved when operating at a frequency of 43.56 MHz.
BD3808FS-E2 FeaturesWith 4-SMD, No Lead channels
operate temperature at the range of -40°C ~ 85°C
BD3808FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3808FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SG-8101 |
| Mfr | EPSON |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.055 (1.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | SG-8101 |
| Size / Dimension | 0.276 L x 0.197 W (7.00mm x 5.00mm) |
| Type | XO (Standard) |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.3V |
| Frequency | 43.56 MHz |
| Frequency Stability | ±15ppm |
| Output | CMOS |
| Function | Standby (Power Down) |
| Base Resonator | Crystal |
| Current - Supply (Max) | 6.8mA (Typ) |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 1.1µA |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Ratings | - |