BD3811K1 OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. The embedded file is in the 80-BQFP case. The device has a 6 channel. Here is a list of Audio Tone Processor functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Consumer Audio. There is a delivery within 5V~7.3V of the votage. In this device, temperature is measured in the -20°C~75°C TA range. On the chip, 80 terminations are present. If you search for the BD3811 family, you will find similar parts. The chip contains 80 pins. Sorting by TONE CONTROL CIRCUIT can be done to find out the type of consumer IC in the part. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this part be higher than 5V. At +-7V volts, it can provide voltage. It reaches 7.3V when the maximum supply voltage (Vsup) is reached. As you can see, Surface Mount has mounted it. On it, there are 2 bands. A 30mA-operated supply current is used.
BD3811K1 FeaturesWith 80-BQFP channels
operate temperature at the range of -20°C~75°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3811K1 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3811K1 Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-BQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Published | 2010 |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| JESD-609 Code | e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Copper (Sn/Cu) |
| Applications | Consumer Audio |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 5V~7.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | BD3811 |
| Function | Audio Tone Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7.3V |
| Power Supplies | +-7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 5V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | Serial |
| Supply Current-Max | 30mA |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.005% |
| Channel Separation | 100 dB |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 2.8mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |