BD3813KS-E2 OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. In addition, it contains a 56-QFP case. The device has a 6 channel. Here is a list of Audio Signal Processor functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Consumer Audio. There is a delivery within 5V~7.3V of the votage. In this device, temperature is measured in the -20°C~75°C TA range. On the chip, 56 terminations are present. If you search for the BD3813 family, you will find similar parts. Here are the device specifications: 129dB. The chip contains 56 pins. Sorting by VOLUME CONTROL CIRCUIT can be done to find out the type of consumer IC in the part. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this part be higher than 5V. It reaches 7.3V when the maximum supply voltage (Vsup) is reached. As you can see, Surface Mount has mounted it. On it, there are 3 bands.
BD3813KS-E2 FeaturesWith 56-QFP channels
operate temperature at the range of -20°C~75°C TA
consumer IC type: VOLUME CONTROL CIRCUIT
BD3813KS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3813KS-E2 Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-QFP |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 5V~7.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD3813 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 5V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | Serial |
| Specifications | 129dB |
| Consumer IC Type | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 3 |
| Harmonic Distortion | 0.004% |
| Channel Separation | 95 dB |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 2.25mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 5V ~ 7.3V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Supplier Device Package | 56-SQFP (10x10) |