BD3814FV-E2 OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 40-SSOP contains it. There are 6 channels on the device. The Audio Signal Processor functions in this part are included for your reference. There is a Consumer Audio version of the device. There is a supply of votage within 5V~7.3V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -20°C~75°C TA. 40 terminations are present on the chip. By searching for BD3814 family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: 132dB. To sort IC types, use TONE CONTROL CIRCUIT. There should be no voltage below 5V on the supply line of this component (Vsup). The voltage it can produce is +-7V volts. When Vsup reaches 7.3V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached. As seen in the picture, Surface Mount is mounting it. 2 bands are present on it. The current supply is controlled by 17mA.
BD3814FV-E2 FeaturesWith 40-SSOP channels
operate temperature at the range of -20°C~75°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3814FV-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3814FV-E2 Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-SSOP |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 5V~7.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD3814 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G40 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 7.3V |
| Power Supplies | +-7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 5V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | Serial |
| Supply Current-Max | 17mA |
| Specifications | 132dB |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.001% |
| Channel Separation | 95 dB |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 5V ~ 7.3V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Package / Case | 40-SSOP (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 40-SSOP-B |