BD3870FS-E2 OverviewWith Tape & Reel (TR), it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In 24-SOP (0.213, 5.40mm Width) case, it is embedded. With 2 channels, the device is equipped. You can refer to Audio Signal Processor functions in this part. Consumer Audio is one of the possible applications of the device. Votage within 4.5V~9.5V is supplied. The device operates at a temperature in the range -25°C~75°C TA. On the chip, there are 24 terminations. Using the BD387* family as a search term will yield similar parts. Consumer IC types can be sorted with TONE CONTROL CIRCUIT. This part should have a minimum supply voltage of 4.5V (Vsup). There is a voltage range of 8V volts that it can produce. Once 9.5V is reached, the maximal supply voltage (Vsup) is reached. The mount is mounted by Surface Mount. On it are 2 bands.
BD3870FS-E2 FeaturesWith 24-SOP (0.213, 5.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -25°C~75°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3870FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3870FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Operating Temperature | -25°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~9.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD387* |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Power Supplies | 8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.01% |
| Channel Separation | 80 dB |
| Length | 10mm |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 9.5V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 75°C (TA) |
| Specifications | - |
| Package / Case | 24-SOP (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SSOP-A |