BD3882FV-E2 OverviewThe product comes in a case with the letter Tape & Reel (TR). The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 40-SSOP case embeds it. It has 2 channels. Audio Signal Processor functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Pre-Amplifier directions. Votage is provided within 3.5V~4.75V. A temperature range of -20°C~75°C TA is used by this device. 40 is the number of terminations on the chip. Search for the BD3882 family to find similar parts. The device's related specifications can be found here: Front End. The consumer IC type of a part can be determined by TONE CONTROL CIRCUIT. This part requires a minimum supply voltage (Vsup) of 3.5V. Voltage at +-4.5V volts is possible. 4.75V is the maximum supply voltage (Vsup). Surface Mount mounts it. It has 3 bands. The supply current is controlled by 10mA.
BD3882FV-E2 FeaturesWith 40-SSOP channels
operate temperature at the range of -20°C~75°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3882FV-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3882FV-E2 Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-SSOP |
| Operating Temperature | -20°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 3.5V~4.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD3882 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G40 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 4.75V |
| Power Supplies | +-4.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Supply Current-Max | 10mA |
| Specifications | Front End |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 3 |
| Harmonic Distortion | 0.01% |
| Channel Separation | 85 dB |
| Length | 13.6mm |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Supply | 3.5V ~ 4.75V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Package / Case | 40-SSOP (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 40-SSOP-B |