BD3888FS-E2 OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. The embedded file is in the SOP case. If you search for the BD3888 family, you will find similar parts. The chip contains 32 pins. Sorting by TONE CONTROL CIRCUIT can be done to find out the type of consumer IC in the part. As you can see, Surface Mount has mounted it. Whenever the temperature is below 85°C, it is recommended that you use it. Temperatures lower than -40°C are not allowed to be reached by the chip.
BD3888FS-E2 FeaturesWith SOP channels
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
BD3888FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3888FS-E2 Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOP |
| Number of Pins | 32 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.19W |
| Base Part Number | BD3888 |
| Max Supply Voltage | 9.5V |
| Min Supply Voltage | 7V |
| Nominal Supply Current | 8mA |
| Power Dissipation | 1.19W |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Not For New Designs |
| Function | - |
| Applications | - |
| Interface | - |
| Voltage - Supply | - |
| Operating Temperature | - |
| Specifications | - |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | - |