![]()
Add to cart |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Audio Tone Processor |
| Applications | Audio |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 6V ~ 9.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | 110dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | Automotive |
| Package / Case | 32-SOP (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 32-SSOP-A |
| Package / Case | 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN/TIN COPPER |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 6V~9.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | BH3856 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Interface | I2C |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.01% |
| Channel Separation | 80 dB |
| Length | 13.6mm |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| Width | 5.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |