BM94803AEKU-Z OverviewThis item comes with a case that goes with it. The mounting type that is recommended is Surface Mount. The embedded file is in the 128-TQFP Exposed Pad case. Here is a list of Audio Signal Processor functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Consumer Audio. There is a delivery within 1.5V 3.3V of the votage. In this device, temperature is measured in the -40°C~85°C TA range. On the chip, 128 terminations are present. There is a voltage range of 1.5V that it can handle. As a total, this device contains MICROPROCESSOR CIRCUIT peripheral ICs, MICROPROCESSOR CIRCUIT microprocessors, and MICROPROCESSOR CIRCUIT peripheral controllers.
BM94803AEKU-Z FeaturesWith 128-TQFP Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 1.5V volts
BM94803AEKU-Z ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BM94803AEKU-Z Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 128 |
| Applications | Consumer Audio |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.5V 3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.5V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G128 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Not For New Designs |
| Interface | I²C, SPI, UART |
| Voltage - Supply | 1.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | - |
| Supplier Device Package | 128-HTQFP (14x14) |