![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 12 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Impedance Track™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 12 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Base Part Number | BQ27501 |
| Function | Battery Monitor |
| Output Voltage | 2V |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 2.6V |
| Min Supply Voltage | 2.4V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Output Current | 1mA |
| Adjustable Threshold | YES |
| Max Input Voltage | 2.6V |
| Fault Protection | Over Temperature |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 1 |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 2.5mm |
| Thickness | 850μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |