![]()
Add to cart |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 15-UFBGA, DSBGA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 15 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Impedance Track™ |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 15 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN SILVER COPPER |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | BQ27520 |
| Function | Battery Monitor |
| Output Voltage | 400mV |
| Power Supplies | 3.6V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C |
| Max Supply Voltage | 4.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 118μA |
| Adjustable Threshold | YES |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 1 |
| Height | 625μm |
| Length | 1.75mm |
| Width | 2.75mm |
| Thickness | 0m |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |