![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-LSSOP, 8-MSOP (0.110, 2.80mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 22.509521mg |
| Operating Temperature | -25°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 4.45V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | BQ29401 |
| Function | Battery Protection |
| Output Voltage | 4.45V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 25V |
| Min Supply Voltage | 4V |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Adjustable Threshold | NO |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.003mA |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Number of Cells | 2 ~ 4 |
| Length | 2.95mm |
| Height Seated (Max) | 1.3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |