BQ4850YMA-85 OverviewIn the package 32-DIP Module (0.61, 15.49mm), you will find real time clocks, and you will be able to install real time clocks.As you can see, time clock is packaged as if time clock were in the form of Tray.Providing this electrical RTC with a voltage of 4.5V~5.5V is required.There is a type Clock/Calendar for this electrical real time clock.Through Hole is the way this real time clock (RTC) is mounted on the system board.Keeping the temperature at 0°C~70°C is essential to maintaining a safe working environment.There is a way to make sure that Alarm is maintained when operating if desired.Transmitter lines with 32 terminations exhibit the characteristic impedance of the terminating RTC module.There is 5V voltage supplied to this RTC real time clock.The reason for this is that, due to the fact that it has 32 pins, it has the necessary features.There are only one family in which RTCs belongs, and that are BQ4850.A total of 3.9MB of memory is available for storing data and programs on the real time analog clocks.A mounting type of Through Hole has been specified for this RTC module.For powering the real time clock, a power supply with a voltage of 5V is used.A total of 32 pins are attached to this real time clock.Maintaining the supply voltage at 5V is the key to high efficiency.
BQ4850YMA-85 Features32-DIP Module (0.61, 15.49mm) package
32 terminations
32 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
BQ4850YMA-85 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BQ4850YMA-85 Real Time Clocks applications.
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
Battery backed up systems
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-DIP Module (0.61, 15.49mm) |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Feature | Alarm |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | BQ4850 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 3.9MB |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1mA @ 4.5V~5.5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Length | 42.8mm |
| Height Seated (Max) | 9.53mm |
| Width | 15.24mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 32-DIP Module (18.42x42.8) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |