BS2I-IC OverviewMCU Core is the module or board type of the microcontroller.With PIC16C57C cores, microprocessor chip is powered by a processor.The default setting of the microcontroller is -40°C~85°C.MCU electronics 2KB EEPROM has a flash size of 2KB EEPROM.A member of the BASIC Stamp® Series, MCU chip has an LCD screen.Software runs normally with RAM size 32B when the RAM size is reduced.In 20MHz speed, the MCU chip operates.Despite operating at 20MHz frequency, it continues to function accurately.There is a Module package in microprocessor.Microprocessor chip is currently operating at 85°C degrees Celsius.A warmer temperature than -40°C is recommended when operating.A 15V volt supply powers this microcontrollers.
BS2I-IC FeaturesCore processor of PIC16C57C
Flash size of 2KB EEPROM
Speed of 20MHz
BS2I-IC ApplicationsThere are a lot of Parallax Inc.
BS2I-IC Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | BASIC Stamp® |
| Published | 2004 |
| Size / Dimension | 1.2 x 0.6 30mmx15mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 20MHz |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 32B |
| Core Processor | PIC16C57C |
| Module/Board Type | MCU Core |
| Flash Size | 2KB EEPROM |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |