BSC9132NSE7KNKB OverviewShipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 780-BFBGA, FCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 2 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around 0°C~105°C TA. In the QorIQ Qonverge BSC series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. A total of DDR3, DDR3L RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces AIC, DUART, I2C, MMC/SD, SPI, USIM for better service. At 1.8V 2.5V 3.3V, the CPU runs its I/O. A MICROPROCESSOR, RISC represents the uPs/uCs/Peripheral ICs type. In total, 780 terminations have been made. Using a 1V voltage supply, the microprocessor should turn on and run. It is an architecture with 32 bits. The maximum supply current of this microprocessor is 1.05V. With a 32 width external data bus, this CPU has a wide external data bus.
BSC9132NSE7KNKB FeaturesPowerPC e500 Core
32-Bit Structure
BSC9132NSE7KNKB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
BSC9132NSE7KNKB Microprocessor applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | 780-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ Qonverge BSC |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 780 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B780 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.05V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Speed | 1.333GHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR, RISC |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Bit Size | 32 |
| Address Bus Width | 16 |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated Cache | YES |
| Voltage - I/O | 1.8V 2.5V 3.3V |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (2) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 32-Bit |
| Graphics Acceleration | No |
| RAM Controllers | DDR3, DDR3L |
| USB | USB 2.0 (1) |
| Additional Interfaces | AIC, DUART, I2C, MMC/SD, SPI, USIM |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SC3850, Security; SEC 4.4 |
| Security Features | Boot Security, Cryptography, Random Number Generator |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.53mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |