BU21021GUL-E2 OverviewHoused in a Cut Tape (CT) package.Dispatched with the 24-UFBGA, CSPBGA package.For better data acquisition performance the device adapts I2C, SPI interface.The part is mounted in the Surface Mount.If your meter doesn't read 2.7V~3.6V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.The average operating temps for this chip should be -20°C~85°C.There are 24 terminals in total, which has their own funcitions.50-pin data acquisition device for your specialized needs.The lowest voltage can be supplied to this linear device is 2.7V.To enhance design flexibility, Surface Mount is adpated to this product.Normal function status of the part requires 120μA supply current.It is also used as a CONSUMER CIRCUIT cosumer IC.The part requires 3V power supplies.It compounds additional features like IT ALSO REQUIRES 1.8V.It runs on a supply voltage of 3.6V.
BU21021GUL-E2 FeaturesBU21021GUL-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU21021GUL-E2 Touch Screen Controllers applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFBGA, CSPBGA |
| Number of Pins | 50 |
| Operating Temperature | -20°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 1.8V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Power Supplies | 3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | I2C, SPI |
| Operating Supply Current | 120μA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Length | 2.7mm |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| Width | 2.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |