| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Volume Control |
| Applications | Consumer Audio |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 4.8V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-XFBGA, CSPBGA |
| Supplier Device Package | UCSP35L1 |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 6 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Digi-Reel? |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 25 C |
| Manufacturer | ROHM Semiconductor |
| Brand | ROHM Semiconductor |
| RoHS | Details |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2.5(V) |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Max) | 4.5(V) |
| Motor Controller Type | Motor Driver |
| Operating Temperature Classification | COMMERCIALC |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Packaging | Tape and Reel |
| Type | Bi-directional VCM Driver |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | R-PBGA-B6 |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -25C |
| Operating Frequency | 2 MHz |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 4.5 V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Interface | I2C |
| Analog IC - Other Type | VOICE COIL MOTOR CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Current-Max | 0.15 A |
| Seated Height-Max | 0.33 mm |
| Product Type | Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers |
| Product | Electromechanical Drivers |
| Product Category | Motor / Motion / Ignition Controllers & Drivers |
| Width | 0.72 mm |
| Length | 1.13 mm |