BU7843AGU-E2 OverviewWith Tape & Reel (TR), it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. On the chip, there are 63 terminations. Using the BU7843 family as a search term will yield similar parts. On the chip, 63 pins are accessible. Consumer IC types can be sorted with CONSUMER CIRCUIT. The mount is mounted by Surface Mount. In a 2.8V-volt supply voltage, the chip conducts. When temperatures are below 85°C, it's recommended that you use it. A chip is operated at a temperature no lower than -40°C. Supply types can be categorized by Analog, Digital. The maximum output current reaches 2A for the operation to be carried out.
BU7843AGU-E2 Featuresconsumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
supply type: Analog, Digital
BU7843AGU-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU7843AGU-E2 Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 63 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 63 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | BU7843 |
| Number of Outputs | 1 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Max Output Current | 2A |
| Operating Supply Voltage | 2.8V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Interface | On/Off |
| Max Supply Voltage | 3.1V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 3.5mA |
| Output Configuration | High Side |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |