BU9253AS OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Through Hole mounting type. Case 18-DIP (0.300, 7.62mm) contains it. There are 1 channels on the device. The Audio Signal Processor functions in this part are included for your reference. There is a Signal Mixing version of the device. There is a supply of votage within 4V~5.5V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -10°C~70°C TA. 18 terminations are present on the chip. By searching for BU925* family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: Echo. 18 pins are available on the chip. To sort IC types, use CONSUMER CIRCUIT. There should be no voltage below 4V on the supply line of this component (Vsup). The voltage it can produce is 5V volts. When Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached.
BU9253AS FeaturesWith 18-DIP (0.300, 7.62mm) channels
operate temperature at the range of -10°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
BU9253AS ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU9253AS Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 18-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 18 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3/e2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 18 |
| Terminal Finish | TIN/TIN COPPER |
| Applications | Signal Mixing |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 10 |
| Base Part Number | BU925* |
| Function | Audio Signal Processor |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Serial |
| Specifications | Echo |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height Seated (Max) | 4.25mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Rohm Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 18-SDIP |