BU9486KV-E2 OverviewThe product comes in a case with the letter Tape & Reel (TR). The recommended mounting type for this product is Surface Mount. Search for the BU9486 family to find similar parts. You should use it when the temperature is below 85°C. There is no operating temperature lower than -40°C for the chip. When operating at maximum output current, it reaches 500mA.
BU9486KV-E2 FeaturesBU9486KV-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU9486KV-E2 Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | BU9486 |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Output Current | 500mA |
| Interface | On/Off |
| Output Configuration | High Side |
| Fault Protection | Over Temperature, Reverse Current |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |