C8051F120-GQR OverviewThe package is 100-TQFP-shaped. There are 64 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 8-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the C8051F12x series of electrical components. Having a size of 128KB 128K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A 8051 Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 100 has 100 terminations. 8-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With NO DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 128kB is the size of the memory in the IC part. Using the base part number C8051F12, you will be able to find alternatives for the part. Using a 100MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. On the chip, 100 pins are accessible. In total, there are 5 timers/counters on the device. The pin count is 100.
C8051F120-GQR Features100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
C8051F120-GQR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
C8051F120-GQR Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | C8051F12x |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 100MHz |
| Base Part Number | C8051F12 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | 2-Wire, EBI/EMI, I2C, SMBus, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 128kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 64 |
| RAM Size | 8.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 128KB 128K x 8 |
| Connectivity | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I2C), SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 8x8b, 8x12b; D/A 2x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Access Time | 100 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| DAC Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Address Bus Width | 16 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |