C8051F310-GQ OverviewThe package has a 32-LQFP shape. With 29 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The C8051F31x series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 16KB 16K x 8. There's a 8051 Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 32 terminations on the IC chip. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. A 3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. Its memory size is 16kB. It is possible to find alternatives to the base part number C8051F31 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 25MHz. There are a total of YES channels in the device. It is possible to access the 32 pins on the chip. In total, it has 4 timers and counters in it. A total of 32 pins are included in the package. The ADC channels on this device total 8 in number. The part has been designed to incorporate 1 I2C channels.
C8051F310-GQ Features32-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
C8051F310-GQ ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
C8051F310-GQ Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | C8051F31x |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 25MHz |
| Base Part Number | C8051F31 |
| Pin Count | 32 |
| Lead Pitch | 500μm |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Row Spacing | 12 mm |
| Number of Channels | 5 |
| Interface | 2-Wire, I2C, SMBus, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 29 |
| RAM Size | 1.25K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER |
| Core Processor | 8051 |
| Peripherals | POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 8-Bit |
| Program Memory Size | 16KB 16K x 8 |
| Connectivity | SMBus (2-Wire/I2C), SPI, UART/USART |
| Bit Size | 8 |
| Data Converter | A/D 21x10b |
| Access Time | 25 μs |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Density | 128 kb |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Height | 1.45mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |